Pavel Falátek (*1953, Rokycany)

 

V letech 1969 – 1973 studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti obor propagační výstavnictví a propagační grafika. Od roku 1973 do roku 1991 pracoval jako výtvarník propagace podniku Domácí potřeby Plzeň, od roku 1991 byl soukromým podnikatelem a zakládá PF studio, Ateliér Falátek s. r. o. se zaměřením na orientační systémy a grafický design. Realizoval orientační značení například pro Západočeskou galerii v Plzni, Západočeské muzeum, Úřady práce, Českou spořitelnu v Plzni.

Ve své volné tvorbě se zabývá kresbou a grafikou, zaujaly ho především technické možnosti sítotisku, kterých využil v řadě volných grafických listů i příležitostných tisků jako jsou vánoční, novoroční nebo velikonoční přání, pozvánky a podobně. V kresbě a grafice směřuje k minimalistickému pojetí jednoduchých grafických znaků či gestických tahů štětcem nebo jinými kreslířskými nástroji, výsledkem je odlehčená jakoby samozřejmá spontánní forma, za kterou se ve skutečnosti skrývá dlouhý proces hledání dokonalého tvaru. V posledních letech se intenzivně zabývá výtvarnou fotografií.

Pavel Falátek samostatně vystavuje od roku 1987, zejména v prostorách budov sborů Českobratrské církve evangelické, např. v Rokycanech, Karlových Varech, Mariánských Lázních, Plzni, Praze, Domažlicích, Chrástu, Stříbře a ve Zlíně, ale i v galerijních prostorách, např. v Galerii Genesis v Praze (1991) nebo v Galerii Evropského domu v Plzni (2003 a 2007), v České inspekci životního prostředí v Plzni (2011). Od roku 1988 se zúčastnil i řady kolektivních výstav a tematických projektů, např. v plzeňské Luně (1988), Klášteře v Plasích (1990), Muzeu hlavního města Prahy (Znak a svědectví, 1991), Galerii Maecenas v Plzni (Cesty nás všech, 1993), Galerii města Plzně (Jasná zpráva, 1997), dvakrát se zúčastnil Bienále pro Diakonii (Praha 2007, 2009), vystavoval s T. Kůsem v ambitu  kláštera  františkánů  v Chebu (2010). Upravil několik prostorů pro shromáždění ČCE v Rokycanech, Teplé a také se podílel na úpravě hlavního sálu zlínského kostela.